Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Dobkowicach

Cerkiew zbudowana w 1919, remontowana w 1937, była filią parafii w Boratynie.
Ze starych map wynika, że nie była to pierwsza cerkiew w Dobkowicach, na mapach Cesarstwa Habsburgów zredagowanych w latach 1763-1787 była zaznaczona świątynia w tym samym miejscu.

Po 1945 r. użytkowana jako kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W roku 1970 pożar zniszczył dach i kopułę. Podczas odbudowy kopułę zastąpiono wieżyczką na sygnaturkę a budynek przedłużono ku zachodowi o kilka metrów. Od 1992 r. pełniła funkcje magazynu materiałów budowlanych, obecnie nieużywana.

Budynek zniekształcony przebudowami, nie przypomina już kształtem cerkwi. Jednoprzestrzenny, orientowany, z trójbocznym zamknięciem od wschodu. Ściany szalowane pionowym deskowaniem. Przy północnej ścianie mała zakrystia. Od zachodu niewielki przedsionek. Dach dwuspadowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę w kalenicy.

Nie zachowały się żadne elementy wyposażenia cerkiewnego. W prezbiterium drewniany, niekompletny ołtarz, bez obrazów, przywieziony tu z Muzeum-Zamku w Łańcucie. We wnętrzu stoi nieużywany karawan pogrzebowy.

Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-798 z dnia 17.0VI.1995 r. Na fotografiach współczesne wnętrze.
 

Powiązane