Cerkiew Greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Gładoszowie

Cerkiew drewniana - została zbudowana w 1938 roku na podstawie krzyża, w miejscu, w którym spłonęła poprzednia z 1914 roku.

Architekturą nawiązuje do wzorów huculskich. Wewnątrz znajduje się boczny ołtarz rokokowy z XVIII wieku. Koło cerkwi stoi dzwonnica konstrukcji słupowej z połowy XIX wieku.

Obecnie cerkiew użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki.

    Wspólnota prawosławna w Regietowie (ówczesnym Regetowie Niżnym) wyodrębniła się w 1930 z miejscowej parafii greckokatolickiej (w czasach schizmy tylawskiej). Świątynię prawosławną urządzono w przydrożnej kapliczce, do której dobudowano przedsionek i prezbiterium. Powstała w ten sposób cerkiew funkcjonowała do 1947 (tj. do wysiedlenia ludności łemkowskiej w ramach Akcji „Wisła”). W 1957 odzyskana przez prawosławnych, służyła wiernym jeszcze przez ponad 50 lat. Wskutek znacznie pogarszającego się stanu technicznego cerkwi, spowodowanego zarówno złą jakością materiałów budowlanych, jak i niekorzystną lokalizacją (podatność na podtopienia), a także ze względu na zbyt małą powierzchnię obiektu, postanowiono zbudować we wsi nową świątynię.

    Budowę nowej cerkwi rozpoczęto w październiku 2008; bryła świątyni była gotowa w 2012. Cerkiew została poświęcona 5 sierpnia 2012 przez metropolitę Warszawy i całej Polski Sawę, arcybiskupów przemyskiego i nowosądeckiego Adama, lubelskiego i chełmskiego Abla, biskupa gorlickiego Paisjusza oraz arcybiskupa białocerkiewskiego i bogusławskiego Augustyna (Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego).

    Powiązane